Teknoloji

Trafik Sigortası Primleri – 2023 [Güncellendi]

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında tüm araç sahiplerini ilgilendiren bir karar yer aldı. Bu karar kapsamında zorunlu trafik sigortası Düzenleme ile hasarsızlık indirimi ve hasar sonrası primler için yeni oranlar belirlendi. Ayrıca tavan fiyatlar mayıs ayından sonra her ay yüzde 2 artacak. elektrikli arabalariçin indirim var

Bugüne kadar zorunlu trafik sigortalarında 7 haneli prim tablosu vardı. Bu tablonun tepesindeki vatandaşlar indirimli primlerle, masanın altında oturan vatandaşlar ise artan primlerle karşı karşıya kaldı. Bugünün yönetmeliğine sahip premium masa 9 basamak olmuş. Yönetmeliğe göre, masanın en üstündeki vatandaş yüzde 50’ye varan indirim alırken, en alttaki araç sahiplerine yüzde 50’ye varan indirim yapılıyor. Yüzde 200’e varan artan fiyatlarbuluşacaklar.

Elektrikli otomobillerde %10 indirim

Resmi Gazete’de yayımlandı” Karayolları Motorlu Taşıtlarının Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ve elektrikli otomobillere uygulanan sigorta primlerinde de değişiklik yapıldı. Buna göre elektrikli otomobil için ödenen sigorta priminde düzenleme yapıldı. yüzde 10’a kadarindirim mevcuttur.

Bu ortada; Bir de ilk kez araç kullanacak vatandaşları ilgilendiren bir konu var. o kadar fazla ki ilk kez araç kullanacak vatandaşlar , hasar tablosunun 4. kademesinde olacaklar. Bunun anlamı şudur: İlk kez araç kullanacak vatandaşın ödeyeceği sigorta primi, birkaç yıl sürücüden daha azdır. yüzde 10 çok fazla olacak. İlerleyen yıllarda bu durum sürücünün performansına göre değişecektir.

Trafik sigortası prim tablosu

hane numarasıİndirim (%)Artış (%)
850 
740 
620 
55 
4 10
3 45
2 90
bir 135
0 200

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme. buradanUlaşabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu